Doprovodné programy ke stálé expozici keltové na Rakovnicku

19.03.2009 10:39

Doprovodné programy ke stálé expozici Keltové na Rakovnicku

Region: Okolí Prahy Typ akce: Hry, Jiný typ akce. Kategorie akce: Cestovní ruch, cestovní ruch - jiné. Doporučujeme pro: Dovolenou s dětmi, Dovolenou pro mladé, Pohodovou dovolenou.

Již při realizaci nové stálé expozice Keltové na Rakovnicku v Muzeu Nové Strašecí bylo kurátorkám Mgr. Kateřině Blažkové a Mgr. Janě Lomecké, jasné, že trojrozměrně pojatá výstava bude vhodná pro doprovodné programy. Po slavnostním otevření byly osloveny první školy v regionu a jejich zájem byl až do konce školního roku opravdu velký.

Program je koncipován jak pro různé věkové kategorie, tak pro různou časovou dotaci podle potřeby jednotlivých skupin. V rámci II. stupně základních škol je ještě rozlišen náročností na dvě skupiny - pro 3. a 4. třídy a od 5. do 9. třídy. První skupina je více vedena lektorem a vedle možnosti osahání některých předmětů pak děti v menších skupinách pracují na samostatných praktických úkolech, jako např. skládání puzzle s motivy keltských skleněných šperků a keltské vesnice nebo vyplétání části stěny keltské chaty. Na závěr si všichni zahrají na archeology a hledají v expozici 4 papírové části opukové hlavy keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic, kterou musí složit dohromady.
Druhá starší skupina je pouze uvítána lektorem, který ji v několikaminutovém úvodu stručně seznámí s expozicí a rozdělí na malé skupinky o 2 – 4 žácích (podle počtu ve třídě) a rozdá pracovní listy s úkoly. Po samostatné práci za pomoci lektora jsou výsledky společně vyhodnoceny. Na závěr opět coby archeologové hledají opukovou hlavu.
Pro střední školy jsou rovněž připraveny pracovní listy se samostatnými úkoly, ale jsou o něco náročnější než pro II. stupeň.
Protože se na jaře ukázalo, že doprovodný program je vítaným zpestřením a doplněním učiva místních škol, bude možné se nadále objednat v případě dalšího zájmu. Od září 2008 bychom rádi nově nabídli program také mateřským školám, pro něž je připravena hra „Najděte druidovi jeho ztracené předměty“. Děti nebudou zcela vedeny lektorem, ale samotným druidem (keltským knězem), jehož figurína k nim promlouvá. Tento program je určen také pro 1. a 2. třídy základních škol a odpovídá časové dotaci max. 1 vyučovací hodiny. Je potřeba se na program rovněž objednat. V případě Vašeho zájmu o doprovodné programy se můžete již nyní objednávat na telefoním čísle 731 449 321 nebo 313 57 25 63 .

Kdy se akce koná:

22.10.2008 - 30.6.2009

Vstupné: Dospělí - 20,- Kč, děti do 15 let, studenti, senioři - 10,- Kč, školní výpravy - 7,- Kč
Bezbariérový přístup: ne